Okul Sütü Amacı ve Önemi

 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyince  ortaklaşa hazırlanan Okul Sütü Programı’nın amacı, ana sınıfı dâhil olmak üzere ilköğretim öğrencilerine süt içme alışkanlığını kazandırmak, yeterli ve dengeli beslenmeye katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamaktır. 

2012-2013 eğitim ve öğretim yılı ikinci döneminde 11.02.2013 - 14.06.2013 tarihleri arasında başlayacak olan Okul Sütü Programında  anasınıfı ilkokul ve  özel okullar dahil  30.752 okula 200ml,  yağlı ( % 3 -3,5) sade UHT süt , 6.171.692   öğrenciye, haftada  3 gün  Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri ve  toplamda  48 gün olarak, 296.241.216  adet kutu süt ve toplamda  60.000 ton süt dağıtılacaktır.
Okul Sütü Programı, Başbakanlık Genelgesiyle yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programının B.2.Okullarda Obezite İle Mücadelede Yeterli Ve Dengeli Beslenme Ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması başlığı altında yer alan faaliyetlerdendir.
Okul sütü;
Okul çağı çocuklarının süt ve sağlık üzerine etkisi konusunda bilinçlenmelerini sağlar,
Çocuklara sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için kalsiyum ve proteinden zengin olan sütü içme alışkanlığı kazandırılmasını teşvik eder,
Süt içme olanağı sunarak sağlıklı beslenmelerine destek olur, 
Sağlıklı ve hijyenik süt tüketiminin yaygınlaşmasını sağlar,
Süt üretimin artırılmasını teşvik eder,
Süt arzı fazlalığının değerlendirilmesini sağlayarak, üretimde istikrarı sağlar.